RAD Checkers Skateboard Completo
El precio original era: 59,95 €.44,95 €El precio actual es: 44,95 €.
This board will be great for riders starting out on their skateboarding adventure. Having a double kicktail is key if you are on a mission to master all skateboarding tricks.
- Strong 7-ply hard rock maple deck
- Comes with standard kingpin trucks
- Street-oriented wheels with a diameter of 52 mm
- Soft wheels with a durometer of 95A
- Hard bushings with a durometer of 88A
- The deck will come in the same color as seen in the pictures
- Maximum rider weight: 60kg
Notice: Before use, check that all parts are properly tightened.
| Ancho de la base: | 6.75″ (17cm), 7″ (17.8cm), 7.25″ (18.4cm), 7.5″ (19cm), 7.75″ (19.7cm), 8″ (20.3cm) |
| Longitud de la base: | 29″ (73.7cm), 29.5″ (75cm), 30″ (76cm), 31″ (78.7cm), 32″ (81.3cm), 32″ (81.5cm) |
| Distancia entre ejes: | 13.5″ (34.3cm), 13.875″ (35.2cm), 14″ (35.6cm) |
| Material de la tabla: | Arce, 7-capas |
| Caraterísticas de la base: | Doble kicktail |
| Diámetro de las ruedas: | 52mm |
| Dureza de las ruedas: | 95A |
| Material de las ruedas: | PU fundido, SHR |
| Precisión de rodamientos: | ABEC-5 |
| Colores de la base: | Colors Fijos |
| Cóncavo: | Medio |
| Tipo de eje: | Standard kingpin, Suspensión estándar |
| Amortiguación: | 88A |
| Lija: | Pre-gripped |
| Peso máximo del usuario: | 60 kg |
| Color | Blanco, Rojo |
|---|---|
| Talla | 7.5", 7.75", 8" |










Valoraciones
No hay valoraciones aún.